Prema aktuelnim istraživanjima različitih međunarodnih institucija rezistencija mikroorganizama na dostupnu terapiju postaje gorući javnozdravstveni problem. Sumorni izveštaji govere nam da će do 2050. godine više osoba umirati od infekcija izazvanih rezistentnim sojevima bakterija nego od malignih bolesti.

Svetska zdravstvena organizacija pokrenula je globalnu kapanju podizanja svesti o antimikrobnoj rezistenciji kroz niz aktivnosti koje se pre svega odnose na racionalnu upotrebu antibiotika. Inicijativi se ubrzo pridružilo i Ministarstvo zdravlja Republike Srbije kroz svoju Nacionalnu kapanju za racionalnu upotrebu antibiotika, a sve u cilju prosvećivanja zdravstvenih radnika i građana, te očuvanja efikasnosti ovih vrlo važnih lekova.

Akciju podizanja svesti po drugi put pomaže Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu kao partner Ministarstva zdravlja. Organizaciju vodi naš časopis “Medicinar”, sekcija Studentskog parlamenta Medicinskog fakulteta. Kako je sve izgledalo prošle godine, pogledajte ovde.

Svakog radnog dana, od 13. do 16. novembra za studente i sve zainteresovane biće upriličeni različiti događaji na temu rastuće rezistencije mikroorganizama na dostupnu terapiju. Imaćete priliku da slušate predavanja stručnjaka, učestvujete u tribinama na različite teme, kao i da prisustvujete projekciji dokumentarnog filma.

Gde?  Amfiteatar Instituta za patologiju, Dr Subotića starijeg 1.
Kada? Od 13. do 16. novembra, svakog dana od 16h do 18h.

—————-

UTORAK (13.11.)
16:00 Racionalna upotreba antibiotika // Prof. dr Goran Stevanović
16:30 Alternative u antibiotskoj terapiji // Prof. dr Nataša Opavski